dobrie-vesti.ru

?

Часовой пояс: UTC + 3 часа

Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: ANDRES ARRAK: j?ulud - kas ostup?ha v?i s?nnip?ev?
СообщениеДобавлено: Чт дек 29, 2011 10:28 pm 
Ваше Ничтожесумняшество

Usun, et paljud m?letavad veel loosungit: "V?idab see, kellel on surres rohkem asju!" Eks ?nnis tarbimistunne on enamusele inimestest ?ks neid v?heseid r??me, mida eriti aastavahetusel ka kasinama sissetulekuga pered endale j?udu m??da lubavad.

P?rast j?ule on enamik meist asjade v?rra rikkamad. Selleks see punase kuuega habemik ju ilma m??da ringi k?ibki. Mitte ?nnistust, vaid asju jagamas. Kui paljud Eestimaa lapsed aga teadsid, mis on puhul kuusk toas ja mingil hetkel pakid selle all? Miks just detsembri l?pus? Ja miks juba paar n?dalat varem veidi v?iksemat kasvu tegelased laste susside vastu ebatervet huvi tunnevad?

Kristuse s?nnip?ev ikkagi! Kust eesti keelde see "j?ul" tuli, ei olegi t?pselt teada. Inglise keeles on asi selge: "christmas" t?histab ?heselt Kristuse missat. Olgu siiski mainitud, et peategelase s?nnip?eva ajastus on tinglik. Lunastaja olevat tegelikult s?ndinud neli aastat enne t?nase ajaarvamise algust. Seega ei t?histanud me seekord mitte 2011., vaid 2015. Lunastaja s?nnip?eva. Surmaaeg on t?pselt teadmata. Risti l??mine olevat toimunud anno domini 26 kuni 36. Kui uskuda neid, kes v?idavad Kristuse surmaeaks 34, siis pidi hukkamine toimuma aastal 30 Juudamaa viienda prefekti Pontius Pilatuse isiklikul korraldusel.

Nii kummaline kui see ka ei ole, aga meil k?igil on oma hind. Teada on ka Jumala poja ristile saatmise hind. Matteuse evangeelium: "Ja siis l?ks Juudas Iskariot, ?ks neist kaheteistk?mnest, ?lempreestrite juurde ja ?tles: "Mis te tahate mulle anda, kui ma Tema teie k?tte annan?". Nemad pakkusid talle kolmk?mmend h?beraha."

30 h?beseeklit - oli seda palju v?i v?he? Teadaolevalt v?rdus see summa umbes nelja n?dala maksuga perekonna pealt. Siiski ei osutunud m??davaks ja odavaks mitte Lunastaja vaid Juuda s?dametunnistus. Enamasti me maksamegi v?hem, kui me tahame seda endale tunnistada.

Jeesuse s?nnipaik - Petlemma linn - on tingitud Rooma riigi raskest majanduslikust olukorrast. P?hast vaimust k?ima peale j??nud Maarja oleks armukadedast Joosepist saadetuna v?inud muidu hoopis Jeruusalemmas v?i Naatsaretis s?nnitada. Ent Rooma keiser Augustus oli mures maksutulude kahanemise p?rast. Hiiglaslike m??tmeteni ?mber kogu Vahemere paisunud Rooma riik vajas elusp?simiseks ?ha rohkem raha. Juudamaalt laekuva maksutulu kahanemine tegi impeeriumi valitsejad murelikuks ja ??nestas vasallkuninga Herodese autoriteeti ning jalgealust. Kuna maksu arvestati inimese pealt, siis tuli karm k?sk - k?ik maksumaksjad oma kodukohas ?le lugeda. Sestap kiirustaski aus kodanik Joosep oma viimaseid p?evi k?ima peal kaasaga l?bi k?rbe Betlemma poole.

Tuleb v?lja, et riigialamate ?le ?ige arvestuse pidamine on probleemiks olnud juba aastatuhandeid. Eestlastel seisab t?etund alles ees. L?tlased ja leedulased on viimase rahvaloenduse tulemusel kumbki poolest miljonist kodanikust ehk siis maksumaksjast lahti saanud. Kui meil sama "h?sti" l?heb, siis parmeal juhul j??b Eesti elanikkond ?le miljoni.

"J?ulumajandus" on erialakirjanduses juba pikemat aega kasutusel olev termin. Hulgi- ja jaekaupmehed on kavalalt p??ranud Jeesuse Kristuse s?nnip?eva kaubanduslikuks p?haks. Ja seda t?iesti s??dimatult ka nendes riikides, kus juudi rahva kuningast kuuldudki ei ole. Ma ei ole siiamaani aru saanud, mis pistmist on j?uludega n?iteks Jaapanis v?i Hiinas. P?hjap?tradega k?rbesse tuisanud neegrist j?uluvana palmi all banaani nosimas... tundub grotesksena.

Aga eks kinkimiseks ja kinkide saamiseks k?lbab igasugune p?hjendus. Ja miks ?ldse kingitused? Esiteks kindlasti selle p?rast, et r??mu valmistada. Kas v?i selle p?rast, et puht juhuslikult on j?ulud "sattunud" talvisele p??rip?evale. Siit edasi hakkab p?ev pikemaks minema. Ent ka kolm t?hetarka k?ndisid pika maa maha, et vasts?ndinule kingitusi tuua. Ja mitte odavaid. Teatavasti kinkis esimene tark kulda - t?nast ?ldist ekvivalenti ja ?ldise finantsilise peataoleku kindlustajat.

Teine tark kinkis viirukit. USA John Hopkinsi ?likooli teadlased koost??s Jeruusalemmas asuva Heebrea ?likooliga uurisid p?ha viirukipuu (Boswellia sacra) suitsu m?ju kirikulistele ning avastasid, et viiruk leevendab masendust ja ?revush?ireid. Usumehed on aastatuhandeid v?itnud, et viiruk teeb meie hingele head ning annab ka kehale sooja. Viirukist peavad lugu ka ?amaani-rituaalide korraldajad, sest viiruk pidavat kaitsma kurjade vaimude eest ja puhastab ruume halvast energiast.

Kolmas tark kinkis Jeesusele m?rri - Somaaliast p?rineva m?rripuu pisarate kuivanud mahla. See oli antiikajal v?ga hinnatud ja kuulus parf??mide koostisse. M?rr on ?ks p?ha v?ide?li p?hikomponentidest. Loomulikult v??ris vasts?ndinud juudi kuningas parimat.

Kusjuures puht majanduslikust seisukohast on j?ulud v?ga kasulikud. Aasta l?pul maksavad isegi ihnsaimad t??andjad sageli j?ulupreemiaid, mida siis ?nnelikud t??v?tjad j?ulumuusika saatel, piparkoogil?hn ninas hardalt kaubandusv?rku laiali tassima tormavad. Ja k?ik on ?nnelikud. Masust v?ljuva majanduse k?imat?mbamiseks on j?ulud ja n??rid igatpidi kasulikud. Inimesed luhvtitavad oma arvetele v?i kapinurka kopitama j??nud eurosid. ?hed saavad kogeda andmisr??mu ja teised saamisr??mu. Ja kes on ?elnud, et viimane on suurem kui esimene.

J?ulud on ja j??vad kingituste ja hea tegemise ajaks. ?hes olen ma aga kindel - andmisr??m on m??tmatult suurem saamisr??must. Ja k?ik antav ei pea olema k?ega katsutav. Matteuse evangeeliumis on ?eldud: "?rge koguge endile aardeid maa peale, kus koi ja rooste neid rikub ja kuhu vargad sisse murravad ja varastavad. Koguge endale aardeid taevasse, kus koi ega rooste neid ei riku ja kuhu vargad siss ei murra ega varasta... Eks hing ole enam kui toidus ja ihu enam kui r?ivas. Otsige esmalt Jumala riiki ja tema ?igust, siis antakse k?ik need asjad teile pealekauba."

Teises kohas ?tleb Matteuse evangeelium: "Ja Jeesus tuli p?hakotta ja ajas v?lja k?ik, kes p?hakojas m??sid ja ostsid, ning l?kkas kummuli rahavahetajate lauad ja tuvim??jate j?rid. Ja ta ?tles neile: "Kirjutatud on: minu koda h??tagu palvekojaks!""

Hea eesti rahvas - v?idab mitte see, kel on rohkem asju, vaid see, kelle hing ja ihu on puhas.

(Оригинал)

?

Часовой пояс: UTC + 3 часа